Jak nie zrazić dziecka do dentysty?

Wiele osób dorosłych panicznie boi się dentysty, nic więc dziwnego, że najmłodsi pacjenci również niechętnie udają się do gabinetów stomatologicznych. Bardzo ważne jest nastawienie, jakie mają rodzice i najbliższe otoczenie, jeżeli bowiem dziecko będzie w kółko słuchało narzekań dorosłych bojących się wizyt lub oglądało ich strach, to samo nie będzie miało podstaw, aby ze spokojem udać się na wizytę kontrolną. Jeżeli zatem, jako dorośli boimy się dentysty, nie okazujmy tego dziecku, nie pytajmy go przed wizytą czy się boi, ponieważ zacznie nabierać podejrzeń, że może faktycznie jest się czego bać. Tak czy inaczej do dentysty z dzieckiem chodzić trzeba regularnie. Co zatem zrobić, jeżeli strach w nim zrodził się już przed pierwszą wizytą?

Wiele gabinetów prowadzi zajęcia zapoznawcze dla dzieci, gdzie lekcje z zakresu szczotkowania zębów oraz ogólnie zaznajamiające z procesem przeglądu stomatologicznego prowadzi wykwalifikowany, obdarzony odpowiednimi predyspozycjami stomatolog. Warszawa dysponuje wieloma takimi gabinetami [http://dentysta-stomatolog.com/warszawa,1.html]. Są one przystosowane do przyjęć najmłodszych pacjentów także pod względem wizualnym – kolorowe ściany, obrazki a nawet fartuchy personelu – wszystko to ma sprawić że mały pacjent chętnie usiądzie na fotelu i podda się badaniu kontrolnemu. Wizyty zapoznawcze dla dzieci często odbywają się zupełnie bez udziału owego fotela, czasami dopiero przy kolejnej wizycie dochodzi do badania. Daje to dziecku czas na ochłonięcie, a niektóre maluchy wtedy już chętnie i z ciekawością same na nim zasiadają.

Samo leczenie ubytków u dzieci również w obecnych czasach odbywa się nieco inaczej niż jeszcze kilka lat wstecz. Mały pacjent traktowany jest z największą troską i dbałością. Gabinety, jak już wspomniano dostosowane do jego wyobraźni, ale nawet same preparaty służące leczeniu, mogą wyglądać bardziej zachęcająco. Środki do leczenia ubytków mogą bowiem mieć różne wesołe kolory a nawet zapachy, które dziecku przed leczeniem zaprezentuje zaufany i poznany na poprzedniej wizycie dentysta. Warszawa jako duże miasto nie odmówi swoim pacjentom, najbardziej nawet wyszukanych w tej dziedzinie rozwiązań. To czy dziecko w przyszłości będzie miało zdrowe zęby, czy będzie regularnie kontrolowało ich stan i czy będzie chętnie poddawało się leczeniu w sporej mierze zależy zatem od rodziców.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>